ZIEMNIAK W ROLI GŁÓWNEJ - SZKOŁA

ZIEMNIAK W ROLI GŁÓWNEJ

Barabola, bulba, kompera, kartofel, pyra, grula, bulwa, perka – czyli ziemniak, a raczej psianka ziemniak, bo tak brzmi pełna nazwa zwyczajowa tego popularnego warzywa (łac. solanum tuberosum). Nazwy te do dziś funkcjonują w regionalnych gwarach. W Polsce nie od razu nazwano tę roślinę ziemniakiem – mówiono o nim: tartofle, ziemne jabłka, gdule. Wspomnieć należy, że wszystkie ziemniak pochodzą z Chile. Do Europy, a ściślej do Anglii, przybyły w XVI wieku. W Polsce uprawa ziemniaka została zapoczątkowana prawdopodobnie za króla Jana III Sobieskiego, który sprezentował swojej  ukochanej Marysieńce bulwy z cesarskich ogrodów. Uprawa tego warzywa rozpowszechniła się w XVIII wieku.
       Ziemniak w roli głównej wystąpił w Szkole Podstawowej w Czernicy. 9 października wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami obchodzili jesienne święto pieczonego ziemniaka. Każdy zgromadzony przy ognisku ze zniecierpliwieniem oczekiwał chwili smakowania tego pysznego warzywa zatopionego w żarze trzaskających polanach. A czasu dla nabrania odpowiedniej miękkości i  koloru ziemniak jednak potrzebuje. Nie obyło się więc bez pieczenia kiełbasek, które zaspokoiły pierwszy głód, który pojawił się podczas oczekiwania na danie główne. Po upływie słusznego czasu niezbędnego do upieczenia się ziemniaków,  nadszedł moment degustacji… Smak upieczonego ziemniaka lekko okraszonego solą okazał się bezcenny  i jedyny w swoim rodzaju. Dla jednych – tych młodszych – stanowił podwaliny dla miłych wspomnień w życiu dorosłych, tym starszym przywodził w pamięci okres błogiego i beztroskiego dzieciństwa.
       Wszystko co miłe, szybko się kończy. I dzień pieczonego ziemniaka także przeminął… Ale przyjemność „smakowania wspomnień” (czytaj: ziemniaka) powtórzona zostanie w Szkole Podstawowej w Czernicy za rok.