OD POWSTANIA LISTOPADOWEGO DO NIEPODLEGŁOŚCI - SZKOŁA

OD POWSTANIA LISTOPADOWEGO DO NIEPODLEGŁOŚCI

W  tym roku szkolnym nasza szkoła w inny sposób niż dotychczas postanowiła przywrócić w pamięci wydarzenia sprzed 101 laty. Uczniowie uczestniczyli w spektaklu historycznym ,,Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”.  Treść tej żywej lekcji historii obejmowała informacje dotyczące czasów, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, ukazywała dążenia niepodległościowe oraz odzyskanie niepodległości. Aktorzy przybliżyli historię od Powstania Listopadowego, po przybycie Marszałka Józefa Piłsudskiego do Polski. Spektakl zawierał elementy interaktywne, a  współpraca    animatorów z uczniami polegała na przypomnieniu i utrwaleniu w bardzo   przystępnej formie informacji o zrywach narodowych i dążeniach do niepodległości.
      Program przedstawienia obejmował również pokaz walki na szable pomiędzy żołnierzami niemieckimi a legionistami Piłsudskiego w umundurowaniu i uzbrojeniu odpowiednich temu okresowi, rekrutację legionistów i pokaz musztry żołnierzy polskich. Uczniowie mieli także możliwość kontaktu z replikami przedmiotów, strojów i uzbrojenia używanych w XIX i na początku XX wieku.

Joanna Cimosz-Nowak