HISTORIA - SZKOŁA

O SZKOLE
Czernica - wieś położona w Górach Kaczawskich na wysokości ok. 360 m n.p.m. w malowniczym rozwidleniu rzek Lipki i Ochotnicy. Położona jest 12 km na północ od Jeleniej Góry. Najstarsze dzieje wsi sięgają ok. XIII w, kiedy to w dokumentach wymieniano ją jako Langenow. Początki historii wsi wyznacza tutejszy kościół parafialny wzniesiony w XIIIw. Budynek Szkoły Podstawowej w Czernicy przed II wojną światową pełnił funkcję placówki opiekuńczej. Był to okazały budynek wiejski z dużą parcelą, stajnią, chlewem i stodołą. Placówka stanowiła pierwsze wsparcie dla kobiet i dziewcząt z trudną przeszłością. Podopieczne pracowały w ogrodzie, stajni a poza tym funkcjonowała tutaj duża szwalnia dla celów krawieckich i bieliźniarskich. Tym sposobem pozyskiwano środki na utrzymanie ochronki. Ochronkę zlikwidowano w marcu 1945r. Przez wszystkie lata do dziś, szkoła stanowi główne centrum kultury Czernicy.