KONKURS RECYTATORSKI - SZKOŁA

KONKURS RECYTATORSKI

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI KL. IV-VI
2017/2018

Recytacja jest rodzajem interpretacji artystycznej, w której elementem podstawowym jest słowo. Jest sztuką żywego słowa, czyli: mówienia, odczytywania i interpretacji. Umiejętność recytacji jest wartością samą w sobie, ale też istotnym elementem kształtowania pozytywnych uczuć
w stosunku           do ojczystego języka i budzenia zainteresowania kulturą w ogóle.
        Uczniowie szkół Gminy Jeżów Sudecki wiedzą doskonale, że poprawne wysławianie odgrywa dużą rolę w codziennym obcowaniu z innymi ludźmi,             że sposób mówienia jest pierwszą legitymacją człowieka. Dlatego też od wielu lat pod okiem nauczycieli polonistów doskonalą swoje kompetencje w zakresie kultury żywego słowa i biorą udział w corocznym Gminnym Konkursie Recytatorskim. W tym roku szkolnym dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas konkursu recytatorskiego zorganizowanego 15 lutego przez Szkołę Podstawową w Czernicy. Wśród uczestników gminnego etapu znalazło się jedenastu recytatorów. Dobór utworów był bardzo zróżnicowany i odpowiednio dostosowany do wieku uczniów, co przyczyniło się do utrzymania dość wysokiego poziomu konkursu. Artystyczne interpretacje wierszy były bardzo ciekawe          i przemyślane. Choć trema nie opuszczała dzieci, to potrafiły doskonale ukryć wszelkie zdenerwowanie. Każdy recytator perfekcyjnie „wszedł w rolę”                 i stworzył iluzję spektaklu odgrywanego przez jednego aktora. Pokarm               dla duszy  i ciała… Komisja oceniająca nie miała łatwego zadania, a musiała wybrać spośród wszystkich uczestników czterech kandydatów do etapu powiatowego.                  Po burzliwych naradach postanowiła, że Gminę Jeżów Sudecki podczas XXIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK w dniu 23.02.2018 reprezentować będą:

I miejsce (ex aequo)
Samanta Szłapa - SP Czernica, "Szły raz myszy..." Doroty Gellner; opiekun Edyta Smagacka

I miejsce (ex aequo)
Jakub Smolarek -  SP Siedlęcin, "Po rozum do głowy" Jana Brzechwy; opiekun Zuzanna Kozyra

II miejsce
Anna Rymarowicz - SP Jeżów Sudecki, "O rodzicach" Ludwika Jerzego Kerna; opiekun Anetta Rosołowska

III miejsce
Elżbieta Teśka - SP Jeżów Sudecki, "Nic dwa razy" Wisławy Szymborskiej; opiekun Anetta Rosołowska.

Wszystkim uczestnikom konkursu organizator bardzo dziękuje za ogrom wrażeń, a laureatom - kolejnych sukcesów podczas eliminacji powiatowych.

Koordynator konkursu- Edyta Smagacka