JASEŁKA - SZKOŁA

JASEŁKA

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Teksty jasełkowe były w większości anonimowe, wielokrotnie przerabiane, gdyż zawierały wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń. Zgodnie z wielowiekową tradycją dzieci za Szkoły Podstawowej w Czernicy przygotowały piękne misterium bożonarodzeniowe ukazujące wydarzenia z Betlejem. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Po raz kolejny mogliśmy przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc. Kultywowanie tradycji szczególnego wymiaru nabrało w tym  roku kiedy czcimy setną rocznicę Odzyskania Niepodległości  przez nasza Ojczyznę. Przez cztery pokolenia nie było Polski na mapach świata, ale żyła w kultywowanych tradycjach, w polskich rozmowach rodzinnych, umysłach i sercach. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a po ich zakończeniu dyrektor szkoły podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń  dołączyli również Wójt Gminy p.Edward Dudek oraz Przewodniczący Rady Gminy p.Wacław Lesik.

Joanna Cimosz-Nowak