NARODOWE CZYTANIE - SZKOŁA

NARODOWE CZYTANIE

NARODOWE CZYTANIE W SP W CZERNICY

W pierwszych tygodniach września w Szkole Podstawowej w Czernicy odbyła się druga edycja Narodowego Czytania. Akcję zapoczątkowano w  2012 roku z okazji 200-lecia  Drugiej Wojny Polskiej i najazdu  Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza  „ostatni zajazd na Litwie”. Akcję zorganizował prezydent Polski  Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura - wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie  „Pana Tadeusza” odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy.
W  tym roku wybrano „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”, czyli „teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”. Utwory te reprezentują różne epoki i style, a „łączy je to, co najważniejsze:  są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury[1].
Uczniowie SP w Czernicy podczas tegorocznego Narodowego Czytania wsłuchiwali się    w tekst noweli Bolesława Prusa „Katarynka” odczytanego przez reprezentantów klas, dyrektor szkoły oraz nauczycieli. Atmosfera wspólnego czytania  udzieliła się zarówno słuchającym, jak i lektorom. Uczniowie z dużym zaciekawieniem poznawali losy niewidomej dziewczynki o „bladej twarzy” oraz pana mecenasa Tomasza „ze szpakowatymi faworytami    i siwymi, łagodnymi oczami”.

Edyta Smagacka

[1] prezydent RP A Andrzej Duda