NARODOWE CZYTANIE - SZKOŁA

SZKOŁA PODSTAWOWA W CZERNICY
Przejdź do treści

Menu główne:

NARODOWE CZYTANIE

ARCHIWUM
 
NARODOWE CZYTANIE
 
w Szkole Podstawowej w Czernicy


 
       Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbywało się w środkach masowego przekazu, w wielkich miastach i małych wioskach, na uczelniach i w prowincjonalnych bibliotekach, w teatrach, parkach, na rynkach miast, w domach kultury, szkołach, a nawet w remizach strażackich. Zapoczątkowana została w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno:  Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda wraz z żoną rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis”  Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
 
         W tym roku akcja Narodowe Czytanie była ściśle związana z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też podczas tegorocznej edycji odczytywano fragmenty książki Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie". Przedwiośnie to ostatnia powieść pisarza, która została opublikowana w 1924 roku. Autor dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania.
 
          Szkoła Podstawowa w Czernicy w tym roku po raz pierwszy uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania. W poniedziałek 10 września o godz. 10:00 wszyscy uczniowie oraz zaproszone osoby  spotkały się, aby wspólnie odsłuchać fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wśród lektorów był jeden z uczniów – Krystian Paluch (uczeń kl. V), wójt gminy Edward Dudek, sekretarka SP w Czernicy – Ewa Smolnicka, oraz nauczyciel języka polskiego i jednocześnie organizator spotkania  – Edyta Smagacka.
 
         Choć lektura „Przedwiośnia” w odbiorze do łatwych nie należy, to w atmosferze wspólnego czytania wzbudziła wśród uczniów niemałe zainteresowanie. Skupienie i cisza towarzyszyły nawet najmłodszym uczestnikom.  
 
      Znana myśl bolońskiego naukowca i pisarza Umberto Eco mówi, że kto czyta – żyje podwójnie. Lektura książki pozwala czytelnikowi znaleźć się w świecie powieści, uczestniczyć w przygodach bohaterów i razem z nimi przeżywać wielkie emocje. Warto więc czytać, żeby żyć pełniej. Ponadto lektura stanowi obszerne źródło wiedzy i już od najmłodszych lat poszerza słownictwo. Częsta wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu. Czytanie jest zaraźliwe. I abyśmy często zarażali się takim wirusem …
 
     Z pewnością Szkoła Podstawowa w Czernicy w przyszłym roku ponownie dołączy do Narodowego Czytania, aby jej wychowankowie po raz kolejny mogli obcować z lekturami polskiego kanonu literatury.
 


Koordynator
 Edyta Smagacka
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego