PRAWA DZIECKA W NASZEJ SZKOLE - SZKOŁA

PRAWA DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

Nasza szkoła, należąca do Klubu Szkół UNICEF,  brała udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku to wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.  „Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka.  Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt.”
  O tym ważnym dniu w Szkole w Czernicy pamiętali uczniowie od klas najmłodszych do najstarszych. W ramach projektu UNICEF dołączyliśmy do grona dzieci z  innych szkół; przyszliśmy ubranymi na niebiesko, aby uczcić ten dzień uroczystym apelem. Tego dnia cała społeczność szkolna dzięki prezentacji multimedialnej przypomniała sobie o prawach im przysługujących. Uczniowie klas zaprezentowali plakaty wykonane z wychowawcami klas. Wręczone zostały dzieciom ulotki z najważniejszymi dla nich numerami wsparcia. Uczniowie klasy VI wyrecytowali wiersz o prawach dziecka. Jednak najbardziej emocjonującym momentem dla wszystkich było wypuszczenie przez  dzieci niebieskich baloników z helem, które uleciały niosąc innym przekaz dzisiejszego radosnego dnia.

Joanna Świdzińska