PRZERWANY MARSZ... ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO - SZKOŁA

PRZERWANY MARSZ... ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

„PRZERWANY MARSZ…”

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji pt. „Przerwany marsz…”, który polegał na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego, przez fakt wybuchu II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. To wtedy życie Dzieci Wojny zostało trwale napiętnowane nieopuszczającym strachem, zatrzymanymi w pamięci obrazami okrutnej śmierci najbliższych. Zaplanowana na pierwszy dzień szkoły akcja była okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. Był to wyraz szacunku i wdzięczności dla żywego pomnika historii. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernicy mieli okazję, aby 2 września 2019 r. wspólnie z babciami, dziadkami, a także osobami samotnymi, które mieszkają w najbliższej okolicy i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny, uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego 2019/2020. W ten sposób stworzona została możliwość międzypokoleniowego dialogu, który był wielkim doświadczeniem dla uczniów.
        Punktem kulminacyjnym akcji było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, który towarzyszy Polakom od wielu lat. Pamiątką tych wydarzeń są zdjęcia, które będą stanowiły swego rodzaju niezapomniany znak czasu.
        Współorganizatorami wydarzenia są: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk  Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszenie „Dzieci Wojny w Polsce”.