ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT - SZKOŁA

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

DZIEŃ ZWIERZAKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W CZERNICY

To przy nich świat jest piękniejszy, a my jesteśmy radośniejsi i jednocześnie zapominamy o samotności i smutku. Są przeróżne, mają też imiona. To nasze zwierzęta. Przypominamy o nich nieprzypadkowo, bo w światowym ich dniu. Święto zwierzaków ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Dzień obchodów 4 października odnosi się do wspominania w Kościele powszechnym        św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Celem święta jest zmieniać zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadamianie im, że zwierzę to istota żywa,             a nie rzecz, i że ma swoje prawa. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernicy kontynuując ideę troski o zwierzęta, szczególnie o te najbardziej wrażliwe i zagrożone, zorganizowali szkolny dzień zwierzaka. Przynieśli do szkoły swoje domowe pupile, aby przekazać o nich ciekawe informacje              i podzielić się radością z ich posiadania. Robert i Hubert Szablińscy przedstawili zebranej braci uczniowskiej żółwia błotnego oraz jaszczurkę agamę. Klaudia Żabińska zaprezentowała wszystkim swojego chomika, a Kuba Leszcz - królika i chomika. Koordynatorka działań – pani Joanna Świdzińska – wyświetliła wychowankom prezentację multimedialną                     o zwierzętach i dzieciach z różnych zakątków świata. Były także, skierowane do najmłodszych, zagadki o zwierzętach. Ponadto rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Zwierzęta chronione w Polsce i na świecie”. Wśród zwycięzców znaleźli się:
1. Filip Krawczyk, kl. II – I miejsce,
2. Krystian Paluch, kl. V – II miejsce,
3. Samanta Szłapa, kl. V oraz Maja Kozłowska, kl. II – III miejsce.
Podczas spotkania uczniowie zostali poproszeni o dostarczanie do szkoły karmy dla psów            i kotów z jeleniogórskiego schroniska. Zbiórka ma charakter całoroczny. Przy zwierzętach świat jest piękniejszy, a my - ludzie - jesteśmy radośniejsi i jednocześnie zapominamy o samotności i smutku.  Zwierzaki potrafią nam dać wytchnienie, swoje przywiązanie i miłość.
     Pani Joanna Świdzińska serdecznie dziękuje rodzicom i dzieciom, którzy włączyli się do obchodów szkolnego dnia zwierzaka.

Edyta Smagacka