RAJD - SZKOŁA

RAJD

RAJD UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CZERNICY UPAMIĘTNIAJĄCY 100-LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI - „ŚLADAMI TRADYCJI LOTNICZYCH GMINY JEŻÓW SUDECKI”

Rok 2018 to czas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Z okazji jubileuszu stu lat niepodległości Rzeczypospolitej uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernicy postanowili uczcić pamięć walczących w obronie ojczyzny. W tym celu wyruszyli na „rajd niepodległościowy”, któremu przyświecało hasło „Śladami tradycji lotniczych gminy Jeżów Sudecki”. Trzynastego września 2018 roku o godzinie 7:50 spod budynku SP w Czernicy wyruszyła grupa uczniów klas IV-VIII, aby odwiedzić wszystkie miejsca związane z tradycjami lotniczymi regionu oraz uczcić pamięć osób poległych w obronie ojczyzny. Uczniowie, ubrani w białe i czerwone koszulki, z wymalowanych na twarzach barwami narodowymi, pełni dobrego humoru rozpoczęli wymarsz w kierunku Jeżowa Sudeckiego. Trasa wiodła przez Czernicę i Płoszczynę w kierunku Góry Szybowcowej. I wcale nie była łatwa. Po zdobyciu szczytu Góry Szybowcowej, wychowanków zachwycił przepiękny widok panoramy jeleniogórskiej . Jak się okazało, co niektórzy byli na Górze Szybowcowej po raz pierwszy. Po zachwytach nad przepięknymi widokami i krótkiej regeneracji sił, wszyscy uczestnicy rajdu zatrzymali się na dłużej przy ścianie hangaru, na której widniały tabliczki upamiętniające nazwiska asów polskiego lotnictwa. Uczniowie dowiedzieli się, że na Górze Szybowcowej szkolił się niegdyś Mirosław Hermaszewski – jeden z pierwszych ludzi, którego noga stanęła na Księżycu. W dalszej kolejności wychowankowie zatrzymali się przy mosiężnej tablicy upamiętniającej tradycje lotnicze Jeżowa Sudeckiego oraz przy Słupie Pokoju – symbolu nawołującego do szacunku i porozumienia pomiędzy narodami. Grupa, po chwili zadumy nad losem ludzi dotkniętych wojnami (dawnymi i dzisiejszymi), wyruszyła w stronę centrum Jeżowa Sudeckiego. Kolejnym cele było odwiedzenie sali upamiętniającej tradycje lotnicze Jeżowa Sudeckiego oraz modelarni, które znajdują się w Centrum Spotkań Gmin Partnerskich. Po dotarciu na miejsce grupą „zaopiekował się” pan Władysław Jagiełło, który oprowadził wszystkich po modelarni  i wtajemniczył w meandry świata modelarskiego oraz konstrukcyjnego. Zaprezentował najciekawsze modele szybowców i samolotów, a także makiety budowli z terenu Jeżowa Sudeckiego. Wspomniał również o tym, że uczeń SP w Czernicy jest jednym ze zdolniejszych uczestników zajęć warsztatowych w modelarni. Chodziło o Marka Orzechowskiego, ucznia klasy VIII. W dalszej kolejności grupę swoim patronatem objął pan Stanisław Błasiak, który oprowadził wszystkich po sali upamiętniającej jeżowskie tradycje lotnicze, i który w wyczerpującym zakresie przybliżył zwiedzającym historię lotnictwa polskiego i regionalnego. Pan Stanisław Błasiak towarzyszył grupie także podczas pobytu w Zakładach Szybowcowych w Jeżowie Sudecki, które były na „liście miejsc koniecznych do odwiedzenia”. Po terenie zakładu oprowadzał wszystkich pan Maciej Musiał. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska szybowce, które wymagały przeglądu lub naprawy. Widzieli je „obnażone” i „rozczłonkowane” na mniejsze elementy, czyli tak zwane szkielety. Mogli samodzielnie zmierzyć długość skrzydeł. Dawid, uczeń klasy VI stwierdził, że jedno skrzydło ma długość jego jedenastu kroków; był bardzo zaskoczony, że to aż tyle! Pan Maciej ze stoickim spokojem  i w bardzo wyczerpujący sposób odpowiadał na wszystkie pytania, które  w naturalny sposób rodziły się w głowach wychowanków. A było ich naprawdę dużo. Opowiedział także historię powstania zakładu, w którym wcześniej nie tylko naprawiano, ale przede wszystkim produkowano szybowce. Miejscem docelowym uczestników rajdu, które wieńczyło trud marszu, był krzyż upamiętniający poległych w obronie ojczyzny podczas II wojny światowej. Tam też uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernicy zapalili znicz, który symbolicznie wyraził  ich pamięć i wdzięczność za wolną Polskę.
                                                                                              Organizator rajdu
Edyta Smagacka